Zespół objawów abstynencyjnych

Osoby uzależnione doświadczają charakterystycznych dolegliwości związanych z odstawieniem alkoholu. Organizm wręcz domaga się kolejnych porcji alkoholu gdy zaczyna mu go brakować. Skutkuje to wystąpieniem szeregu objawów, które w niezależności od ilości wcześniej spożytego alkoholu oraz od długości trwania ciągu alkoholowego różnią się natężaniem. Najczęściej występującymi objawami jest nadciśnienie tętnicze, kołatanie i palpitacje serca. Uzależniony odczuwa ponad to mdłości i nudności, ma problemy ze snem. Ponad to występują drgawki całego ciała oraz lęki.

Przy ostrych objawach zespołu abstynencyjnego, które występuję pod terminem majaczenia alkoholowego występują zaburzenia świadomości, silne lęki oraz halucynacje, omamy, zwidy. Są one bardzo niebezpieczne dla uzależnionego, gdyż pod ich wpływem uzależniony jest w stanie zrobić sobie krzywdę. Śmiertelność przy majaczeniu alkoholowym wynosi 4% a osobie uzależnionej niezbędna jest hospitalizacja. Objawy mogą utrzymywać się nawet do kilu dni.

Sposobem walki z objawami zespołu abstynencyjnego jest detoks alkoholowy. Odtrucie alkoholowe jest modą, która odznacza się znaczną skutecznością w działaniu przeciwko objawom abstynencyjnym. Odtrucie alkoholowe efektywnie przynosi choremu ulgę, minimalizując intensywność odczuwanych dolegliwość a czasem nawet całkowicie je niwelując. Alkoholoodtrucie polega na podaniu choremu odpowiednio dobranej gamy leków i płynów. Zakres leków i płynów ustalany jest podczas badania diagnozującego, które kompleksowo sprawdza potrzeby pacjenta i jego organizmu. Dodatkowo detoks alkoholowy przywraca równowagę w gospodarce mineralnej i elektrolitowej wycieńczonemu organizmowi osoby uzależnionej. Detoksem alkoholowym można leczyć różne stadia zespołu abstynencyjnego, przez kac po ostre majaczenie alkoholowe.