Objawy uzależnienia od alkoholu

Zdefiniowano 6 objawów, które wskazują na problem uzależnienia od alkoholu. Wystąpienie 3 z nich, w ostatnim roku spożywania alkoholu oznacza, że jest się osobą uzależnioną i należny szukać pomocy u specjalisty. Poznaj objawy uzależnienia i sprawdź czy Ty lub osoba w Twoim najbliższym otoczeniu nie potrzebuje pomocy.

  • Spożywanie alkoholu pomimo wiedzy o jego szkodliwości

O szkodliwym wpływie alkoholu na organizm człowieka wiedzą już dzieci. Negatywny wpływ alkoholu jest często przedmiotem wielu kampanii społecznych, dlatego każda osoba dorosła ma względne pojęcie o niszczycielskim wpływie tej substancji. Spożywanie dużych ilości alkoholu, mimo tej wiedzy – a więc świadome ryzykowanie swoim zdrowiem jest jednym z objawów uzależnienia. W przypadku osób, które przez dłuższy czas wykazują nadmierne spożywanie alkoholu, zachodzą często dolegliwości zdrowotne a mimo to wiele z nich wiele osób ignorując zły stan kondycji zdrowotnej, nie może zaprzestać picia alkoholu.

  • Skupienie swojego życia na alkoholu

Osoby z problemem alkoholowym często odcinają się od swoich bliskich, od otoczenia i swoich pasji. Ich życiu sensu nadaje kolejna dawka alkoholu i myślenie o sprawach związanych z alkoholem. Inne aktywności, dotychczas sprawiające przyjemność przestają być atrakcyjne. Coraz trudniej osobie uzależnionej porozumieć się z osobami, które nie piją. Gdy wartości, które niegdyś miały dla Ciebie znaczenie przestają je mieć a Twoje myśli skupiają się coraz częściej wokół alkoholu, warto porozmawiać z kimś obeznanym w temacie uzależnienia.

  • Zmiany tolerancji na alkohol

Wraz z postępującym uzależnieniem od alkoholu narasta tolerancja na ilość spożywanego alkoholu. Dawka, która niegdyś powodowała stan upojenia nie działa już w ten sam sposób. Do osiągnięcia zamierzonego efektu uzależniony musi sięgnąć po większą ilość alkoholu, co powoduje wystąpienie błędnego koła. Zdarzają się także sytuacje odwrotne, gdy do upicia wystarczy zauważalnie mniejsza porcja alkoholu niż wcześniej. Warto obserwować te zmiany i gdy zostaną zauważone, skontaktować się ze specjalistą.

  • Zespół objawów abstynencyjnych

Zespół abstynencyjny różni się znacznie od tzw. kaca. To co odróżnia te dwa zjawiska, to przede wszystkim siła występujących objawów i przyczyna ich powstania. Kac jest wynikiem zatrucia się alkoholem, natomiast objawy zespołu abstynencyjnego są ściśle powiązane z procesem trzeźwienia po wzmożonym spożyciu alkoholu, gdy organizmowi zaczyna go brakować. Do najczęstszych objawów odstawionych należą: podwyższone ciśnienie tętnicze, kołatanie serca, bezsenność, brak apetytu i nudności, drgawki, stany lękowa a także bardzo niebezpieczne omamy i halucynacje alkoholowe, które występują w najbardziej zaawansowanym stadium zespołu abstynencyjnego w tzw. majaczeniu alkoholowym. Dolegliwości odstawienne mogą powodować zagrożenie zdrowia a nawet życia u osoby uzależnionej. Zalecamy zabiegi wszycia esperalu, więcej na: esperal24h.pl

  • Upośledzona kontrola

Osoby uzależnione mają problem z kontrolą ilości a także czasu spożywania alkoholu. Zdarza się, że wcześniej ustalone granice, zostają przekroczą bo taka osoba nie jest w stanie oderwać się od stołu, dopóki  wszystko nie zostanie wypite lub też gdy nie osiągnie określonego stanu. Brak kontroli jest bardzo niebezpieczny, może on prowadzić do występowania tzw. ciągów alkoholowych z których bardzo ciężko wyprowadzić osobę uzależnioną.

  • Głód alkoholowy

Uzależnieni odczuwają silną i natrętną wręcz potrzebę spożywania alkoholu. Myśli osoby uzależnionej coraz częściej skupiają się na potrzebie napicia się i ugaszenia “pragnienia”. Natarczywe myśli o alkoholu mogą prowadzić do silnych zaburzeń i subiektywnego mniemania, że jeżeli nie spożyje się alkoholu to czuje się gorzej. Rozmyślania o alkoholu nie mnogą zostać przez Ciebie opanowane i przekierowane na inne rzeczy.