Jak żyć z alkoholikiem?

alkoholik

Bardzo często w momencie gdy u danej osoby rozwija się choroba jaką jest alkoholizm w rodzinie pogarszają się relacje. Życie z alkoholikiem jest niezwykle trudne, uciążliwe i wymaga odpowiedniego zachowania niemal od każdego domownika.

Bardzo często w sytuacji gdy członek rodziny zmaga się z alkoholizmem pojawiają się trudności w sferze finansowej, niekiedy dochodzi do przemocy, demoralizacji dzieci. Aby pomóc w wyjściu z nałogu koniecznie należy podjąć odpowiednie działania, które już w krótkim czasie będą dawały pozytywne efekty.

Należy również wystrzegać się współuzależnienia, czyli koalkoholizm, charakteryzujący się uporczywym stresem i ciągłym napięciem emocjonalnym.

Czego nie robić żyjąc z alkoholikiem?

Pomoc alkoholikowi może być wyjątkowo trudna. Warto jednak podjąć pierwsze kroki, które spowodują, że zwiększą się szanse, że dana osoba zmieni swoje zachowanie lub chociażby zastanowi się nad swoją przyszłością.

Alkoholik bardzo często powoduje, że cała rodzina musi postępować zgodnie z jego trybem. Dobrym pomysłem jest podjęcie działań, które będą miały na celu zmianę schematu. W momencie gdy osoba uzależniona będzie zmuszona do przystosowania się do działań rodziny będzie automatycznie dążyła do osiągnięcie odpowiedniego rytmu.

Należy pamiętać, żeby osiągnąć pozytywne efekty wszyscy członkowie rodziny powinni ze sobą współpracować. Koniecznie należy również pamiętać, że wdawanie się w kłótnie z osobą uzależnioną i wytykanie jego błędów, które popełnił pod wpływem alkoholu nie przyniesie rezultatów.

alkohol agresja

Pamiętajmy, by unikać kłótni z alkoholikiem, gdy jest pod wpływem. Alkohol w połączeniu z emocjami stanowi mieszankę wybuchową i może powodować silną agresję.

Wiele osób chcąc pomóc alkoholikowi wszczyna kłótnie myśląc, że w ten sposób przemówi osobie do rozsądku. Metoda ta jest zupełnie nieskuteczna. Co więcej w sytuacji gdy agresywna wymiana zdań jest prowadzona gdy alkoholik jest pijany może skończyć się nawet aktem przemocy.

Co więcej nie wolno szantażować osoby uzależnionej, ani nie wymuszać na niej obietnic. Doprowadzi to jedynie do wzbudzenia poczucie winy u danej osoby i z pewnością nie wpłynie pozytywnie na jej zachowanie.

Jak się zachowywać gdy w domu jest alkoholik?

Przede wszystkim należy znaleźć osobisty sposób na rozładowanie negatywnych emocji. Dzięki temu osoba pragnąca pomóc uzależnionemu będzie w stanie myśleć bardziej racjonalnie i podejmować spokojne, przemyślane decyzje.

Najlepszym sposobem w jaki możemy pomóc uzależnionemu jest skoncentrowanie się na budowaniu wsparcia, które być może przyczyni się do podjęcia leczenia osoby uzależnionej. Już podczas pierwszych spotkań z terapeutom dana osoba  zrozumie swój problem, dzięki czemu łatwiej będzie wytrwać jej w dobrym postanowieniu.

Jeśli alkoholik podejmie decyzję o leczeniu musimy zapewnić mu jak najlepsze warunki, w których będzie on wstanie odrzucić nałóg. Wsparcie z naszej strony jest wówczas nieocenioną pomocą. W zależności od stanu osoby uzależnionej warto wprowadzić zdrową dietę, aktywność fizyczną, która może dobrze sprawdzić się gdy pojawi się głód alkoholowy.

Niekiedy podczas wychodzenia z alkoholizmu pojawia się depresja, której leczenie wymaga spotkać u psychoterapeuty, psychiatry, a często konieczne jest wdrożenie leków. Musimy również pamiętać, że w sytuacji gdy osoba z naszej rodziny zmaga się z alkoholizmem nie możemy się jej wstydzić.

Należy zaakceptować ten fakt i relacje budować na zrozumieniu, akceptacji. Podczas kuracji odwykowej i tuż po niej należy zapewnić brak alkoholu w domu. W pierwszych chwilach po zakończeniu leczenia dobrym pomysłem jest także unikanie spotkań, imprez które mogą spowodować nawrót ochoty i ponowną chęć sięgnięcia po używkę.


Artykuł powstał dzięki pomocy kliniki wspierającej walkę z uzależnieniem od alkoholizmu: http://www.pogotowie-alkoholowe.pl.