Jak radzić sobie z kacem?

Kiedy budzimy się po nocy zakrapianej alkoholem, pojawia się szereg nieprzyjemnych objawów, które są skutkiem negatywnego działania etanolu na nasz organizm. Czym w rzeczywistości jest kac i co go wywołuje? Jak sobie radzić z jego objawami? Wszystko wyjaśnimy sobie w poniższym artykule.

Czym jest kac?

Kac to nic innego jak zatrucie metabolitami pochodzącymi ze spożytego wcześniej alkoholu. Za przykre dolegliwości odpowiada aldehyd octowy, który swoim toksycznym działaniem wywołuje niepożądane reakcje w organizmie. O ile ludzki organizm jest sobie w stanie poradzić z rozkładem niewielkich ilości etanolu na mniej szkodliwe substancje, to po spożyciu jego większych dawek, nie radzi sobie już z tym na tyle dobrze, wskutek czego w organizmie następuje kumulacja aldehydu octowego powodującego jego zatrucie. 

Objawy kaca

Objawy kaca są bardzo wyraźne i odczuwalne. Do najczęstszych z nich należą:

  • ból głowy,
  • suchość w ustach,
  • pragnienie,
  • wrażliwość na światło i dźwięki z otoczenia,
  • mdłości i wymioty. 

 

Natężenie powyższych objawów zależy od ilości wypitego alkoholu, wieku, wagi oraz indywidualnych predyspozycji i zdolności organizmu do rozkładu szkodliwych substancji znajdujących się w etanolu.

Metody zapobiegające wystąpieniu kaca

Metod zwalczania kaca jest kilka, natomiast zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zapobieganie jego wystąpieniu. W tym celu zaleca się, aby nie spożywać alkoholu na pusty żołądek. Najlepiej, aby wcześniej spożyć tłusty posiłek, który spowoduje zabezpieczenie błony śluzowej żołądka i opóźnienie we wchłanianiu alkoholu do krwiobiegu. W trakcie picia powinno unikać się mieszania różnych rodzajów trunków ze sobą. Należy spożywać lekkostrawne potrawy, które nie będą stanowić dużego obciążenia dla żołądka, np. warzywa, szparagi, ryby. Alkohol powinniśmy łączyć naprzemiennie z piciem innych napoi (wody oraz soków) oraz unikać mieszania alkoholu z napojami gazowanymi, np. z colą. Ponadto zaleca się odstawienie nikotyny, gdyż zwiększa ona ryzyko zatrucia alkoholowego i wystąpienia jego wzmożonych objawów.

Metody walki z kacem

Kiedy kac stał się już faktem, pora na rozpoczęcie walki z nim. W tym celu powinniśmy zadbać o odpowiednie i efektywne nawodnienie organizmu polegające na piciu niewielkich ilości wody w równych odstępach czasu, mniej więcej co około 10-15 minut. W ten sposób powinniśmy przyswoić ok. 2 litrów wody. Należy natomiast unikać spożywania na raz dużych ilości płynów mogących spowodować uciążliwe mdłości i wymioty.

Kolejnym krokiem jest wyeliminowanie z organizmu szkodliwych i toksycznych metabolitów pochodzących z rozpadu etanolu. Uczynić to możemy, wspomagając się produktami aptecznymi, tzw. enterosorbentami.

W ciągu dnia powinniśmy również zadbać o odpowiednią i zbilansowaną dietę, w której nie zabraknie produktów sprzyjających usuwaniu toksyn z organizmu oraz biorących udział w odbudowaniu mikroflory jelitowej, tj. nabiału, fermentowanych produktów mlecznych, produktów zawierających witaminę C (np. kiszonej kapusty), bananów, fig, warzyw i owoców zawierających magnez i potas (pomidor, cukinia, kabaczek), produktów bogatych w glicynę (zimne nóżki, ryby w galarecie).

Walki z kacem nie sposób również wyobrazić sobie bez wyrównania równowagi elektrolitowej i kwasowo-zasadowej w organizmie. W procesie tym pomocna będzie woda z dodatkiem sody oraz zapewnienie odpowiedniej dawki potasu i magnezu. Należy również pamiętać o odpowiedniej podaży płynów, np. naparów moczopędnych, wspomagających proces usuwania toksyn z organizmu.

Piwo na kaca? Czy to na pewno dobry pomysł?

Nasza natychmiastowa odpowiedź brzmi: „W żadnym wypadku NIE!” Chociaż piwo na kaca, zwane popularnie klinem, jest jedną z najczęściej stosowanych metod, to wcale nie jest ona skuteczna, a wręcz przeciwnie. Zastosowanie klina jedynie opóźnia w czasie wystąpienie objawów kaca i wywołuje je ze zwielokrotnioną intensywnością. Specjaliści dowodzą, że klin wcale nie eliminuje nieprzyjemnych dolegliwości, jest metodą nieskuteczną i bardzo szkodliwą. Osoby, które stosują klin jako panaceum na kaca, w rzeczywistości wypijają o wiele większe ilości alkoholu niż osoby, które walczą z kacem, stosując wcześniej, polecane w tym artykule, metody. Tym samym stwarza to realne zagrożenie uzależnienia od alkoholu oraz wystąpienia chorób związanych z jego spożywaniem.

Detoks alkoholowy-sprawdzona i bezpieczna metoda na kaca

W przychodni leczenia uzależnień Nasz Gabinet możesz poddać się profesjonalnemu detoksowi alkoholowemu, który oczyści Twój organizm z toksyn, odbuduje Twoją gospodarkę wodną i elektrolitową oraz poprawi Twoje samopoczucie.

Zapoznaj się z naszą ofertą oraz zadbaj o swoje zdrowie i samopoczucie. Nasz Gabinet to zespół doświadczonych specjalistów, którzy pomogą Ci w walce z przykrymi konsekwencjami spożycia alkoholu. Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz, korzystając z naszej bezpłatnej infolinii!