Fazy rozwoju nałogu alkoholowego

Alkohol

Wyróżnione zostały cztery fazy uzależnienia od alkoholu. Pozwalają one określić stopień rozwoju nałogu alkoholowego a co za tym idzie dobrać odpowiednie metody leczenia alkoholizmu. Sprawdź w jakiej fazie możesz się znajdować. Ważne jest jednak, by jak najszybciej rozpocząć terapie leczenia alkoholizmu, gdyż kuracje wykazują wtedy większą skuteczność.

Faza wstępna

Zwana jest także okresem picia towarzyskiego, kiedy to odkrywa się działanie alkoholu. W tej fazie alkohol jest jedną z wielu przyjemności jakie można odczuwać. Zdarza się, że sięga się po alkohol ze względów czysto towarzyskich, gdyż w otoczeniu obecny jest alkohol. Osoba w tej fazie jednak potrafi bawić się i odnaleźć gdy go zabraknie.

Faza ostrzegawcza

Zmienia się stosunek do spożywania alkohol. Zaczyna odgrywać coraz ważniejsza rolę w życiu. Osoby w tej fazie poszukują okazji do do picia a kiedy ich zabraknie, same je aranżują. W tej fazie zwiększa się także tolerancja na alkohol i zaczyna być potrzebna większa dawka alkoholu do wywołania pożądanego stanu upojenia. Często alkohol staje się sposobem na oderwie od smutku i stresu. Daje wyraźne poczucie ukojenia nerwów i odprężenia. Osoby znajdujące się w tej fazie zaczynają powoli stronić od towarzystwa osób nie pijących i chętniej przystają z ludźmi którzy sięgają po alkohol w dużych ilościach. Dotychczasowe hobby tracą pomału na znaczeniu i stają się mniej atrakcyjne, niż picie. Mimo to osoba potrafi przerwać spożywanie alkoholu chociaż przychodzi jej to ze znacznym trudem.

Faza krytyczna

Problem z kontrolą spożywanego alkoholu jest coraz większy, traci się panowanie. Przez alkohol zaczyna się mieć kłopoty w pracy, zaniedbywane są obowiązki i relacje z bliskimi. Osoba w tej fazie ma problem z dotrzymaniem danego słowa a ludzie w jej otoczeniu dostrzegają, że ma ona problem z alkoholem. Myśli o piciu są coraz bardziej natrętne i potrafią zdominować całą koncentrację. Kiedy osoba nie pije zaczyna odczuwać co jakiś czas rozdrażnienie i poddenerwowanie. Następuje oddalenie się od swoich zainteresowań a ich miejsce zajmuje spożywanie alkoholu.  W tej fazie osoba uzależniona zaczyna sama  dostrzegać, że traci nad sobą kontrole. Wiele osób w tej fazie zaczyna myśleć o leczeniu, jednak samodzielne próby porzucenia alkoholu są zbyt skuteczne. W tej fazie możliwe jest wpadanie w nawet całodzienny ciąg alkoholowy. Osoba uzależniona pocieszasz się, że jest z nią tak źle,  bo nie upija się do nieprzytomności, jednaka codziennie musi spożyć chociaż trochę alkoholu bo bez niego nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Faza chroniczna

Jest to ostatnia faza uzależnienia. Charakteryzuje się całkowity brakiem kontroli nad spożywanym alkoholem. Uzależniony pije do upadłego. Alkohol dominuje każdy aspekt jego życia. Alkohol staje się  nadrzędny i nie można wyobrazić sobie dnia bez picia. W tym okresie warto wykonać detoks alkoholowy oraz zabieg wszycia esperalu. Często osoby uzależnione popadają w wielodniowe ciągi alkoholowe, z których nie są w stanie samodzielnie wyjść. Relacje z rodziną są bardzo napięte. W okresie gdy uzależniony nie spożyje alkoholu, odczuwa lęki, występują u niego objawy ciężkiego zespołu abstynencyjnego w trakcie którego doświadcza tzw. majaczenia alkoholowego wraz z  omamami i halucynacjami alkoholowymi. Kondycja organizmu jest bardzo w złym stanie a mimo to alkoholik nie przerywa picia. Jest to ostatni moment na rozpoczęcie leczenia alkoholizm.